Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékozatóban talál.

Homeoffice egy nagyon kicsi gyermek mellett

A mai világban egyre gyakoribb az, hogy a kisgyermekes édesanyák is vállalnak valamilyen otthonról végezhető munkát a családi kassza kiegészítése érdekében. Bár nem könnyű feladat egyensúlyozni egy egyre inkább örökmozgó gyermek és a munka világa között, egyáltalán nem lehetetlen. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet azzal kapcsolatban, miként tudod ezt megoldani úgy, ha 1-2 éves gyermekkel vagy otthon.

A teljes munkaidő nem fog menni

Mindenképpen olyan munkát kell keresned, ahol nem reggel nyolc órától délután négyig kell folyamatosan rendelkezésre állnod, ugyanis ez biztosan nem fog sikerülni. Mindenképpen rugalmas, bármikor végezhető feladatokat keress magadnak, amely kapcsán te osztod be az idődet. 

A munkaadóval tisztázd, hogy gyermekkel vagy otthon!

Nagyon fontos, hogy aki a munkát adja neked, tudjon róla, hogy gyerkőc mellett vállalod be a melót, hiszen a váratlan helyzetekre mindenképpen reagálnod kell. Ilyenkor pedig az első mindig a kicsi és nem a munka. Ha váratlanul belázasodik, van egy kemény éjszaka után semmi energiád nincs leülni a gép elé, ezt mind bele kell kalkulálni a dologba. 

Mindennek az alapja a gyermek napirendje!

Nagyon fontos, hogy az első a gyermek, így a munkát minden esetben az ő napirendjéhez kell igazítani. Egy-kétéves korra már nagyjából kialakul egy olyan napi ritmus, amellyel lehet tervezni. Nagyjából ki lehet számítani, mikor ébred reggel, hány óra körül fekszik le napközben és mikor tér este nyugovóra. Ezek nyomán pedig kirajzolódik a te napod is.

Például ha reggel szeret a kicsi sokáig aludni, de tudsz egy kicsit korábban kelni és akkor belevetni magad a munkába, viszont ha korán kelő típus és inkább napközben szundizik hosszabbat cserébe, akkor a délutáni alvás lesz a te munkaidőd. Ha pedig sürgős feladatok vannak, akkor az esti mese után jön el a te időd. 

Ne menjen a mennyiség sem a minőség, sem a közösen töltött idő rovására!

Bár kecsegtetően hangzik, ha egy-egy plusz munkáért több pénzt ajánlanak, semmiképpen nem szabad ebben a szituációban túlvállalni magad, hiszen amíg a kicsi nem bölcsis vagy ovis, te főállásban anya vagy. Egy idő után pedig a túl sok munka a minőség vagy éppen a gyermekkel közösen töltött idő rovására mehet. Ezt pedig érdemes elkerülni. 

Vállalj hosszú határidőket!

Kisgyermekes anyukaként nem teheted meg, hogy szoros határidőkkel dolgozol, hiszen akármi közbe jöhet e téren. Így mindenképpen legalább 5-7 napos turnusokban dolgozz, így a váratlan helyzetek mellett is nyugodtan be tudod fejezni a rád bízott feladatokat, kapkodás nélkül. 

Nem szégyen segítséget kérni

Van az a pont, amikor érdemes segítséget kérni. Amikor a gyermek apukája hétvégén otthon van, te „lophatsz” magadnak egy kis munkaidőt, hogy hétvégén ne legyen olyan sok feladatod, de a nagymamákra is bátran rábízhatod őt néhány órára, így a mama is örül, a gyerkőc is új élményekkel lesz gazdagabb, te pedig nyugodtan be tudod fejezni a feladataidat. 

A házimunka is legyen a naptárad része!

Érdemes ilyen szituációban a házimunkát is „munkaként” kezelni, így lehet egy-egy napod, amikor előre főzöl vagy takarítasz, így nem fog idegesíteni, ha le kell ülnöd alvásidőben a gép elé úgy, hogy közben „rohan a lakás”. Hiszen tudod, hogy minden szerdán vagy csütörtökön takarítós nap van, vagyis akkor elvégzed majd az ezzel kapcsolatos feladatokat.

Nem beszélve arról, hogy egy kisgyermekes házban soha nincs rend, hiszen amint felébred a gyermek, a pakolási üzemmód beáll és hamar csatatérré változik a szoba. 

Mindezek nyomán egy idő után ki tudsz alakítani egy olyan napi és heti rutint, amelybe kényelmesen belefér az otthonról végzett munka úgy, hogy a kicsi semmit sem fog észrevenni abból, hogy anya dolgozik. A kis kiegészítés jól jön a családi kasszába, nem beszélve arról, hogy jól esik az embernek egy kicsit megmozgatni az agyát vagy kiélni a kreativitását a gyerkőc mellett. Ezzel pedig mindenki jól jár.